kiedy pomaga wirtualna asystentka

Kiedy pomaga wirtualna asystentka?

Kiedy pierwszy raz powiedziałam głośno, że będę wirtualną asystentką, pierwsze co usłyszałam, to….”KIM? Wirtualną asystentką, czyli KIM”? To pytanie mnie zabiło, przyznaję. Czy naprawdę nikt nie wie, kim jest i czym się zajmuje wirtualna asystentka??? A przecież już z samej nazwy można wyczytać, że mówimy o zdalnym pracowniku, który asystuje, czyli pomaga, doradza, wspiera. Niby takie oczywiste, niby takie logiczne i proste, a mimo wszystko nawet dzisiaj, wiele osób nie ma pojęcia kim jest i kiedy pomaga wirtualna asystentka.

W Grecji, gdzie obecnie mieszkam w ogóle jest to pojęcie nieznane, o czym sam się przekonasz już niedługo.

Moja definicja wirtualnej asystentki

Moja definicja wirtualnej asystentki mówi, że jest to osoba, która pomaga w biznesie, ale i prywatnym życiu swoją wiedzą, umiejętnościami, pomysłami, która kreuje biznes, wspiera w rozwoju, dostarcza ciekawych treści i współtworzy biznes. Przyznaję, że kiedy pierwszy raz przeczytałam o zawodzie wirtualnej asystentki, myślałam, że jest to zajęcie proste….No, bo przecież większość ludzi zna się na obsłudze komputera, internetu, umie pisać i szukać informacji. Jakie było moje zdziwienie, kiedy na kursie dla WA poznałam programy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Wszystko bardzo się utrudniło, bo okazało się, że jednak niewiele wiem o pisaniu, grafice, obsłudze programów komputerowych czy social media. Ale praca wirtualnej asystentki, to nie tylko znajomość programów czy marketing. To przede wszystkim umiejętność planowania, kreatywnego myślenia, zdolność organizacji, zarządzanie czasem, budowanie marki osobistej, aktywna sprzedaż i wiele wiele innych.

Każdego dnia odkrywam nowe zagadnienia i treści, które pozwalają mi stawać się specjalistą w zakresie wirtualnej asysty. Tak, ta praca wymaga nieustannego kształcenia- co mnie niezwykle cieszy. Zawsze uważałam, że człowiek, który się nie rozwija, nie pogłębia swoich kompetencji, nie zdobywa nowych umiejętności, po prostu się cofa. Ja natomiast, nie chciałam się cofać, chciałam ambitnego zajęcia, wymagającego, takiego, które sama skroję, na swoją własną miarę. Tak właśnie stałam się wirtualną asystentką.

Zatem kiedy pomaga WA?

Właściciel firmy szkoleniowej.

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem dużej firmy szkoleniowej, prowadzisz coachingi, kursy, rekrutujesz ludzi, organizujesz różne konferencje i wykłady, oczywiście nie masz czasu dla rodziny, ciągle pracujesz. Z powodów biznesowych, często podróżujesz. Czy zapracowany, zmęczony, przytłoczony obowiązkami, których nienawidzisz wykonywać, nigdy nie pomyślałeś “PRZYDAŁBY MI SIĘ KTOŚ DO POMOCY”? Otóż, tym Ktosiem jestem ja. Pracownik, który łączy zadania administracyjne, marketingowe, rekrutacyjne, kreatywne i wiele innych. Co więcej, nie musisz myśleć o stworzeniu mi odpowiedniego stanowiska pracy, zainwestowaniu w sprzęt, licencje. Ja to wszystko mam. Pomyślisz sobie…No tak, niby wirtualna asystentka mi pomaga, ale to jednak praca zdalna, nie mam kontroli. To jest właśnie cała magia.

Ciekawostka…

Czy wiesz, że około 60% ludzi na całym świecie pracuje zdalnie? To dużo, prawda? Myślisz, że każda z tych osób jest kontrolowana przez swojego szefa? To właśnie sens tej pracy, ufamy sobie wzajemnie, a umowa między nami jest prosta. Najpierw zlecasz mi zadania do wykonania, ustalamy czas mojej pracy i stawkę. Dopełniamy formalności, wtedy zaczynam działać. Możesz zawsze sprawdzić etapy mojej pracy, albo poczekać na wynik końcowy. Wirtualna asystentka to pracownik, którego możesz wynająć (chociaż nie lubię tego określenia) do wykonania pewnych zadań, na które sam nie masz czasu.

Ludzie, którzy prowadzą biznesy mają taki natłok obowiązków, że niewątpliwie potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Zatrudniają zdalnych grafików komputerowych, copywriterów, redaktorów, księgowych, marketingowców, researcherów, handlowców itd. Teraz wyobraź sobie, że wirtualna asystentka łączy w jednym zawodzie wszystkie te zadania.

Jak pomaga wirtualna asystentka, kiedy jesteś właścicielem firmy szkoleniowej?

 • zajmuje się organizacją Twoich podróży
 • rezerwuje sale
 • nawiązuje współpracę z innymi placówkami
 • dba o promocję Twoich wydarzeń
 • organizuje konferencje
 • wysyła ogłoszenia, zaproszenia
 • organizuje rekrutację
 • współpracuje z podwykonawcami
 • deleguje zadania
 • jest Twoim osobistym wsparciem
za dużo na głowie

Trener personalny i dietetyk

Dam Ci kolejny przykład, dzięki któremu zrozumiesz jak pomaga wirtualna asystentka.

Jesteś trenerem personalnym, pracujesz na siłowni, masz lekcje indywidualne i grupowe. Ludzie Cię lubią, na Twoje zajęcia jest mnóstwo chętnych. Chciałbyś przekonać ludzi do dbania o siebie, stworzyć małe imperium osób, które zmienią nawyki żywieniowe i zaczną dbać o zdrowie. Masz stronę internetową i Facebooka, ale nie przynosi to zakładanego rezultatu. Chcesz rozwinąć się w sieci, ale nie wiesz, jak to zrobić. Marzysz o prowadzeniu spotkań na żywo z Twoimi klientkami, o angażującym w treści i grafiki profilu w mediach społecznościowych, chcesz też wydać ebooka, w którym opiszesz metody zdrowego odżywiania, diety, ćwiczenia.

Co zrobi wirtualna asystentka dla Twojego biznesu?

 • poprowadzi Twoją stronę na Facebooku
 • zaangażuje społeczność poprzez filmiki live z Twoim udziałem
 • będzie tworzyć angażujące treści, zmuszające ludzi do wymiany poglądów
 • pomoże Ci stworzyć blog, na którym będzie publikować stworzone wspólnie treści, dotyczące zdrowego trybu życia i dbania o siebie.
 • zainstaluje newsletter, który będzie zbierał adresy e-mail Twoich czytelniczek i fanów
 • stworzy dla Ciebie ebooka, mini wykłady, poradnik
 • będzie rozwijać Twoją markę osobistą w sieci, budując wizerunek Ciebie jako eksperta.

Co zyskasz?

Nowe oblicze swojego biznesu online. Kolejne osoby na prywatne treningi. Renomę specjalisty-dietetyka. Grupę na Facebooku, dzięki której poznasz swoich fanów i nawiążesz komunikację. Kanał na YouTube, gdzie będziesz prowadził treningi online. Swoje poradniki z planami żywieniowymi.

Ten przykład nie dotyczy tylko trenerów personalnych. Dotyczy wszystkich osób, które prowadzą swój biznes, ale chcą się rozwinąć i przenieść do sieci. Biznes offline jest niezwykle ważny, ale XXI wiek narzuca pewne wymagania, które mogą wznieść nasz biznes na wyżyny i przynieść sukces. Aby tak się stało, musimy z biznesu offline przenieść się też do strefy online. Czy już przekonałeś się, że w dzisiejszych skomputeryzowanych czasach, wirtualna asystentka to zawód niezwykle potrzebny, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów? Jeśli nie, mam dla Ciebie kolejny przykład.

Mama z pasją

Jesteś Mamą, która zajmuje się domem, dziećmi. Jesteś zabiegana, przemęczona, zniechęcona. Masz ciekawą pasję, na której zarabiasz pieniądze, ale chciałabyś więcej. Masz pomysł, ale nie wiesz jak to zrobić, bo boisz się internetu. Przytłoczona obowiązkami, zapominasz o spotkaniach, wywiadówkach, płatnościach. Zatrudniając wirtualną asystentkę, nie tylko zyskasz więcej czasu dla siebie, ale zyskasz swoje osobiste wsparcie w codziennych sprawach i doradcę w biznesie. Wirtualna asystentka zajmie się promocją Twojej pasji, tak, aby zrobić z niej źródło stałego dochodu. Będzie Twoim kalendarzem, przypominaczem, ogarniaczem i kim tylko chcesz.

To tylko kilka przykładów pracy wirtualnej asystentki, które możesz wykorzystać w swoim życiu. Jeszcze nie jesteś przekonany? Proszę bardzo, oto kolejny przykład.

Właściciel szkoły językowej i tłumacz

Prowadzisz swój biznes stacjonarny, Twoja szkoła cieszy się dobrą opinią, ale klientów mógłbyś mieć więcej. Zatrudniasz nauczycieli języków obcych, a sam zarządzasz swoją firmą i dodatkowo pracujesz jako tłumacz, aby zdobyć nowych klientów. Niedawno rozszerzyłeś zakres usług swojej szkoły językowej. Co więcej, dodałeś kilka nowych języków, zatrudniłeś nowych nauczycieli. Prowadzisz egzaminy certyfikowane dla swoich uczniów, organizujesz różne eventy językowe. Chciałbyś wejść ze swoim biznesem w strefę online, ale nie wiesz od czego zacząć. Nie masz też czasu na swoje tłumaczenia, bo całą energię i czas wkładasz w prowadzenie szkoły. CO ROBISZ?

Zatrudniasz wirtualną asystentkę, która pomoże Ci zorganizować pracę Twojej firmy i przeniesie Twój biznes do sieci. Co konkretnie robi WA dla Twojego biznesu?

 • tworzy stronę internetową
 • zajmuje się promocją w social media
 • odpowiada za kontakty z klientami
 • prowadzi wirtualną recepcję, umawia zajęcia, pilnuje kalendarza, płatności
 • przygotowuje grafiki, teksty, aktualności na stronę
 • organizuje wydarzenia związane z Twoim biznesem
 • odpowiada za reklamę i wizerunek Twojej firmy w sieci
 • zyskuje nowych klientów

Co zyskasz?

Jedną osobę, która będzie łączyła różne funkcje i zadania. Profesjonalną obsługę Twojego klienta. Wirtualną recepcjonistkę, sekretarkę, marketingowca i PR-owca w jednym. Swoje osobiste wsparcie w biznesie. Więcej klientów= większy zysk. Lepszą organizację pracy, więcej czasu na swoje tłumaczenia i przede wszystkim, wyjdziesz naprzeciw technologii= większa popularność i renoma.

Właściciel firmy eventowej

Jesteś właścicielem firmy eventowej. Organizujesz różnego rodzaju imprezy, od małych, kameralnych, po te tak zwane masowe. Masz dużo obowiązków i potrzebujesz wsparcia. Oczywiście, mógłbyś zatrudnić asystentkę stacjonarną, która będzie Ci pomagać i wspierać na każdym kroku. Ale pamiętaj, że musisz zorganizować jej miejsce pracy. Zaopatrzyć w sprzęt i stanowisko. Zatrudnić na umowę o pracę. Oczywiście, wcześniej, musisz przeprowadzić skomplikowaną rekrutację, Musisz generalnie ponieść dodatkowe koszta zatrudnienia takiej osoby już na samym początku. Tutaj naprzeciw Twoim oczekiwaniom, przychodzę ja. Pracownik zdalny, który będzie równie efektywny jak stacjonarny, ale co najważniejsze, dzięki niemu zaoszczędzisz już na samym początku współpracy.

Wirtualna asystentka będzie aktywnie wspierać Cię we wszystkich zadaniach, będzie odpowiedzialna za kontakt z podwykonawcami, zarezerwuje sale, dopilnuje terminów, umów i dostawców, nawiąże kontakt z mediami, zadba o promocję wydarzenia w mediach społecznościowych, a co więcej, dostarczy ciekawych pomysłów i rozwiązań. Generalnie wykona wszystkie te zadania, na które Ty nie masz czasu.

Właściciel obiektu turystycznego

Kolejny przykład z mojego doświadczenia pokaże Ci, że wirtualna asystentka może pełnić też funkcje wirtualnej recepcjonistki. Jesteś właścicielem hoteli, pensjonatu, domków wczasowych. Nie masz potrzeby zatrudnienia recepcjonistki stacjonarnie, ale potrzebujesz kogoś, kto będzie reprezentował Ciebie przed klientami i zorganizuje recepcję zdalnie. W takiej sytuacji wirtualna asystentka pomaga zarządzać kalendarzem, rezerwacjami, odpowiada za kontakt z klientami. Odpowiada na e-maile, odbiera telefony, dostosowuje ofertę. Organizuje imprezy, zajmuje się promocją obiektu, dba o media społecznościowe. Wirtualna asystentka jest osobą odpowiedzialną za działanie Twojego obiektu wypoczynkowego, jest też Twoją wizytówką w sieci, organizatorem i wsparciem. Wiem, z własnego doświadczenia, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla właściciela obiektu turystycznego.

Właściciel sklepów odzieżowych lub innych

Ostatni przykład, który pokaże Ci jak pomaga wirtualna asystentka mówi o biznesie ubraniowym. Jeśli jesteś właścicielem sklepów odzieżowych i potrzebujesz koordynatora do spraw zamówień czy personelu, kogoś do obsługi kanałów na social media, strony internetowej, wyszukiwania dostawców, monitorowania rynku, składania zamówień, przygotowywania promocji, zatrudniania pracowników, skorzystaj z pomocy wirtualnej asystentki. WA może pełnić różne role i wykonywać różnego rodzaju obowiązki. To, co zlecisz wirtualnej zależy tylko do Ciebie.

Chciałam pokazać Ci, że istnieje ogromna dowolność w doborze obowiązków i zadań. Wirtualna asystentka to zawód niezwykle uniwersalny, ale i o ogromnym zasięgu działań. Każda wirtualna asystentka nieustannie poszerza swoją wiedzę i umiejętności (a przynajmniej powinna to robić), zatem potrafi dopasować się do wymogów swojego klienta.

Chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt. Wirtualna asystentka nie jest “zarezerwowana” tylko dla biznesów online. Można skorzystać z pomocy zdalnego pracownika, którego wsparcie będzie bardziej efektywne, niż pracownika stacjonarnego. Wszystko jest kwestią kompetencji i doboru obowiązków. Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że WIRTUALNA ASYSTENTKA TO ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry